KLASA I B

TEMAT: Wpływ rolnictwa na środowisko.

ROLNICTWO EKOLOGICZNE - Aktualne wydarzenia z kraju i zagranicy ...
Źródło: http://info.wyborcza.pl


Rolnictwo jest działem gospodarki o największym wpływie na środowisko naturalne, jest również od niego bardzo zależne.
 Rolnictwo obejmuje:
·      uprawę,
·      hodowlę roślin,
·      chów i hodowlę zwierząt,
·      wstępną obróbkę uzyskiwanych płodów.


Zmiany wywołane w środowisku naturalnym przez rolnictwo dotyczą:

1. Gleby
Wpływ uprawy mechanicznej
Stosowanie ciężkich maszyn powoduje tworzenie się pod ziemią nieprzepuszczalnej warstwy gleby. Skutkiem tego jest ograniczone napowietrzanie, przepuszczanie wody i filtracja gleby na poziomie korzenia roślin.
Wpływ nawadniania
Nawadnianie oraz duże uzależnienie upraw od dostępności wody zużywają jej zapasy, czego rezultatem jest obniżenie poziom wód gruntowych. Zostają też wymywane składniki mineralne zawarte w glebie. Właściwości przepuszczalności gleby zostają zmniejszone, powoduje to osłabienie odnawiania wód podziemnych obniżając dostępną dla roślin wilgotną glebę w następnym okresie wegetacyjnym.
Wpływ nawożenia
Stosowanie nawozów sztucznych powodują obniżanie urodzajności, niewystarczającą zasobność gleby w substancje organiczne, oraz zaburzają trwałości struktury gleby. Nawozy sztuczne są mieszaniną związków i często zawierają toksyczne substancje.
Wpływ stosowania pestycydów
Stosowanie pestycydów wpływa na całe środowisko. Długoterminowe stosowanie pestycydów powoduje zahamowanie działania mikroorganizmów glebowych obniża żyzność gleby oraz obniża produktywność. Niektóre pestycydy, które zawierają metale ciężkie: arsen, miedź, cynk czy różne inne nieorganiczne związki toksyczne. Związki te są bardzo trudne do usunięcia z gleby i są głównie gromadzone korzeniach roślin i przenikają do wszystkich organów roślin, następnie do łańcuch pokarmowego, a ostatecznie trafiają do człowieka.


2. Woda
Wpływ odpadów z produkcji zwierzęcej
Zarażenia bakteryjne, często są spowodowane przez bakterie pochodzące z odpadów zwierzęcych, produkowanych w ogromnych ilościach w gospodarstwach o hodowli przemysłowej. Skażenie może wynikać bezpośrednio z odcieków powstających w trakcie magazynowania odpadów, albo odcieków z silosów, albo bezpośrednio z wód deszczowych, które spływają po brudnych kanałach do olbrzymich zbiorników na wodę.
Wpływ chemicznych środków rolniczych
Zanieczyszczenia chemiczne są zarówno w wodach powierzchniowych i podziemnych. Jako skutek wymywania nawozów sztucznych i pestycydów. Obecność azotu w wodach powierzchniowych ma natychmiastowy wpływ na organizmy wodne(niebezpieczeństwo zachorowania zwierzą ta nowotwory), a jednocześnie obniża możliwość wykorzystania jako wody pitnej. 


Zapiszcie notatkę do zeszytu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga